Biography and Style
Hi. I am an Armenian-born artist Armen Mkhitaryan always looking for the next opportunity to translate my everyday experiences into artistic expressions. Since 2016, I am based in Wroclaw, Poland contributing to local, European and world cultural heritage. I treat art as a common good of collective humanity, hence study and go into not only various styles but also across regional cultural boundaries.
My approach to art is constantly evolving as I hone my personal style and the absolutely unique technology developed by myself over the years that I call "secart" (from latin "secare", to cut/severe, + art) and not found anywhere else in the world.
Each work takes me from a few weeks to several months of hard labor and creative inspiration involving modeling, drawing sketches, preparing architecture, layering, composing the units, as well as painting in some instances. The result of which is increasingly complex and layered compositions counting up to several thousands of individual elements - all handmade.
I refuse to be typecast and work hard to ensure I don't repeat mymself. No matter what, I approaches each project with enthusiasm and dedication.
In Polish
Pochodzi z Republiki Armenii.
Dorastał w atmosferze historii i sztuki w rodzinie nauczycielskiej. Od dzieciństwa rysował i uczestniczył w działalności Erewańskiego Centrum Kultury. W młodości wykazywał szczególne zainteresowanie architekturą, rysunkiem i geometrią.
Projektował wystawy i stale doskonalił swoją pracę. Odważnie eksperymentował tworząc obrazy z nowych materiałów: praca z kamieniem, szkłem i metalem. Efektem było stworzenie nowej techniki obrazów wolumetrycznych ze skóry.
Od 2015 mieszka w Polsce w Mirkowie, gdzie zawodowo zajmuje się tworzeniem. Wypracowaną przez lata autorską techniką obrazów ze skóry i ekoskóry, nazwaną przez twórcę Secart, tworzy niepowtarzalne dzieła sztuki. Tematem przewodnim są obiekty architektoniczne z różnych krajów, w tym takie dzieła jak Notre Dame w Paryżu, Ratusz we Wrocławiu, Sagrada Familia w Barcelonie, Koloseum w Rzymie, Złoty Kościół w Indiach itp.
Dominują dzieła polskiej architektury, m.in. apartamentowce we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie oraz kościoły, m.in. Kościół Pokoju w Świdnicy, czy Ratusz Wrocławski. Niezwykle trudna praca ze skórą opiera się na drobnych detalach (0,2-0,3 mm). Proces tworzenia obrazu składa się z kilku etapów - szkic rzutu, model roboczy, przygotowanie wszystkich detali, nadanie im pożądanego kształtu, sklejanie specjalną igłą. Liczba detali obrazów waha się od 500 do kilku tysięcy, a czas wykonania trwa od dwóch tygodni do trzech miesięcy.
Każdy obraz pokazuje inne podejście i zastosowanie różnych technik. Dla przykładu obrazy Notre Dame, czy wrocławskiego Ratusza i Świętej Rodziny, Dom na Rynku w Pradze, to rzeźby wykonane ze skóry, w których figury mają tylko kilka milimetrów, a obraz Dom Helbinga w Innsbrucku zawiera detale ze skóry w stylu barokowych płaskorzeźb. W każdej pracy wykorzystuje nowe techniki, w tym połączenie rysunku, modelowania, mozaiki itp. Inspiracją dla Artysty pozostaje słynny architekt Antonio Gaudi z jego niezwykłą architektura,
a mottem są słowa Michała Anioła: „Uwaga na szczegóły tworzy doskonałość”.
Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zdobywca dyplomów i zwycięzca konkursów malarskich. Doceniany przez odbiorców w Polsce i za granicą.
Członek Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu. Uczestnik cyklicznych Plenerowych Wystaw Malarskich "Aleja Sztuki" na Bulwarze Dunikowskiego we Wrocławiu.
Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach miłośników sztuki.
Prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu
Joanna Tatarkowska